logo

يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰کتاب خاطرات دکتر مصطفی دانش، روزنامه نگار برجسته دوران جنگ سرد، تحت نام " رد پای من - میراث جنگ سرد" در اروپا توسط انتشارات فروغ در همکاری با شرکت کتاب آمریکا منتشر گردید. مصطفی دانش که بعنوان گزارشگر جنگی در بسیاری از کانون های تشنج و درگیری از ویتنام، عراق، ایران، افغانستان و لیبی تا نامیبیا، آنگولا، آفریقای جنوبی و نیکاراگوئه حضور چند باره و مستقیم داشته، توانسته است زوایای تاریک و روشنِ حوادث و رویدادهایِ این کشورها را در این دورانِ پُرتنش به بهترین وجهی در مقابل چشم خوانندگان به تصویر کشد. از سویی کتاب سرشار است از تلاش بی‌پایانِ انسانیِ انسان‌های تحت ستم در تأمین و تداوم زندگی در صلح و آرامش، و از سوی دیگر هجوم و دستبرد بی‌رحمانه و شیطانی سودجویانِ جنگ افروز که در نهایت قساوت و سنگدلی در کار تخریب زندگی، صلح و آرامش مردمانند.

دکتر مصطفی دانش که خود عمیقا تحت تأثیر رویدادها و حوادث انسانی و شیطانی این دوران است، در نقل و باز گوئی این خاطرات که دیگر با او عجین شده است، خود و ما را به سیری واقعی در تاریخ این دوران میبرد. از صحنه های انسانی آن که کم هم نیست، تا توطئه های شیطانی، دو روئی و خیانت عده‌ای جنایتکار. کتاب را باید خواند. کتاب درسنامه ایست گرانبها بویژه برای جوانانی که آن روزها را ندیده‌اند و ملت های تحت ستم که همواره آرزو های انسانیشان از سوی عده ای سود جو و فریبکار به غارت رفته است. باید با حوادث افغانستان و آنچه در این سالهای شوم بر مردم نگون بخت این سرزمین رفته است آشنا شد و دانست که چگونه از درون حزب برای سرنگونی نجیب اله توطئه چیدند. باید با دکتر مصطفی دانش به جبهه های جنگ در عراق و ایران رفت و با فجایعی که برای این ملت ها رقم زدند از نزدیک دیدار کرد. باید بهمراه او به ملاقات خمینی در قم رفت تا از نتیجه گیرهایش در صحبت مستقیم و رو در رو با خمینی آگاه شد. در کنار او به دیدار معمر القذافی در لیبی رفت و نگاهی به رویدادهای عبرت آموز این کشور انداخت که تا به امروز هم در جنگ ، نا امنی و هرج و مرج دست و پا میزند. باید بوسیله‌ی او با یوناس ساویمبی رهبر شورشیان آنگولا و همچنین دوس سانتوش رئیس جمهور آن کشور آشنا شد تا به علل جنگ و خونریزی چندین ساله در این کشور آفریقائی پی برد.

و بالاخره همگام با او آرام و مصمم به خانه نلسون ماندلا، اسطوره مقاومت و صلح، پا گذاشت تا با شخصیتی آشنا شد که تمام همّ و غمش را برای ارتقاء مقام انسان و رهائی او از بردگی بکار برد؛ با صلحی خردمندانه و انسانی از خونریزی های بیشتر جلو گیری کرد و قاره آفریقا را در مسیری دیگر قرار داد و مهر خود را بر بسیاری از حوادث روز کوبید. او بدرستی لقب پدر آفریقا را گرفت .

در این کتاب دکتر مصطفی دانش نشان میدهد که به مسایل جهان اسلام و به ویژه خاور میانه توجه و تسلّط خاصی دارد. بیش از همه با سفرهای متعددی که در طی سالیان دراز به افغانستان، این کانون همیشه مشتعل منطقه و کشور مورد منازعه بین دو ابر قدرت دورانِ جنگ سرد، داشته است، منازعاتی که تا کنون هم ادامه دارد، با آداب و رسوم، مناسبات قبیله‌ای و سنت‌های این سرزمین کهن آشنائی خوبی داشته و از درد و رنج مردمی که سالیان سال است در منگنه کشمکش های منطقه‌ای و ژئو پولیتیک تحت فشار دهشتناکی قرار گرفته‌اند، آگاه می‌باشد؛ بسیاری از بازیگران اصلی قدرت در دوران جنگ سرد را از نزدیک می شناسد و از چگونگی حوادث و رویدادهای این کشور اطلاعات ارزشمندی دارد

"رد پای من - میراث جنگ سرد" ، آخرین دست آورد او در این زمینه است؛ رساله‌ای است بر پایۀ بیش از دویست سفر روزنامه نگاری به مناطقِ گوناگونِ جهان از جنگِ سرد تا کنون. مصطفی دانش در این کتاب، با به تحریر درآوردنِ بیش از صد خاطره از جنگهای مختلف، به خواننده کمک می کند تا جهانی را که با آن آشنا نیست، شناخته و درک کند. او در این کتاب، تحولات این کشورها را از نزدیک دنبال کرده و پیش از هر چیز سعی کرده است تا بر مشاهدات، تجربیات و برداشت های دست اوّل خود که چه بسا با برداشت ها و پنداشت های رایج در محافلِ غربی تفاوت دارد، تکیه نماید. سرنوشت کشورهای نفت خیز جهان در پرتو بی نظمی جهانی، مسائلی هستند که او در این کتاب به تفصیل مورد بحث قرار داده است.

کتابِ دکتر دانش صفحاتی است از تاریخ واقعی جنگ سرد تا کنون. باید آنرا خواند و از تجربیات ارزنده و گرانبهای او در این سالهای پر تلاطم و تنش، درس گرفت.

علاقمندان کتاب دکتر مصطفی دانش می توانند از طرق زیر کتاب خود را دریافت دارند
در اروپا از طریق انتشارات فروغ در شهر کلن
www.forough-book.com
در آمریکا از طریق ناشر کتاب، شرکت کتاب
new/www.ketab.com
از طریق گوگل پلی و گوگل بوک
https://play.google.com/


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد