۱۸۱ نماينده مجلس

 خواستار لغو حکم آقاجری شدند

استعفا ی لقمانی و علی حسينی دو تن از نمايندگان استان همدان، در اعتراض به صدور حکم اعدام برای آغاجری

جمعی از مديران گروههای علمی دانشگاه تربيت مدرس، استعفا کردند

 

۱۸۱ تن از نمايندگان مجلس شورای اسلامی از موضع رئيس مجلس شورای اسلامی در خصوص مخالفت با حکم صادره عليه دکتر هاشم آقاجری حمايت کردند.

در اين نامه آمده است: ما نمايندگان مجلس شورای اسلامی، حمايت قاطع خود را از بيانات رئيس محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص مخالفت با حکم صادره عليه دکتر هاشم آقاجری اعلام نموده و چون ايشان انزجار خويش را از صدور اين حکم ابراز می​داريم.

نمايندگان مجلس از رئيس قوه​ قضائيه خواسته​اند تا هرچه سريع​تر اين حکم کان​لم​يکن گشته و موجبات آزادی آقاجری فراهم شود.

 

استعفا ی لقمانی و علی حسينی دو تن از نمايندگان استان همدان، در اعتراض به صدور حکم اعدام برای آغاجری

دونماينده اصلاح طلب مجلس ايران در اعتراض به صدور حکم اعدام برای هاشم آغاجری، عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی که به خاطر انجام يک سخنرانی انتقادی در شهر همدان محاکمه شد، استعفا دادند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، روز يکشنبه ۱۰ نوامبر از تهران گزارش داد: حسين لقمانيان و محمدرضا علی حسينی، دو تن از نمايندگان استان همدان، در اعتراض به صدور حکم اعدام استعفا داده اند.

اين دو نماينده در استعفانامه خود خطاب به هيات رئيسه مجلس نوشته اند: "در تاريخ کشور هرگز سابقه صدور چنين حکمی برای يک سخنران به جرم سخنرانی که به هيچ وجه حاوی توهين به مقدسات نبوده است، وجود ندارد."

آقای لقمانی و آقای علی حسينی در استعفانامه خود اينگونه استدلال کرده اند که تشخيص اتهام "سب النبی" که به هاشم آغاجری وارد و او بر مبنای آن به اعدام محکوم شده، بر عهده فقيه مجتهد است در حالی که قاضی دادگاه همدان نه فقيه است و نه مجتهد

اين دو نماينده گفته اند چون نمی توانند پاسخگوی مردم حوزه های انتخابيه خود باشند که دلايل صدور حکم اعدام را می پرسند، تصميم گرفته اند از سمت نمايندگی کناره گيری کنند.

حسين لقمانيان، از جمله نمايندگانی است که در دادگاه های قوه قضائيه محاکمه شده و زمستان قبل بازداشت و زندانی شده بود.

البته وی که به اتهام توهين به قوه قضائيه به ۱۰ ماه زندان محکوم شده بود، پس از ۳ هفته و تحت فشار نمايندگان مجلس و گروه های اصلاح طلب، به دستور آيت الله خامنه ای رهبر ايران، از زندان آزاد شد.

افزايش تنش در مجلس

استعفای اين دو نماينده اندک زمانی پس از آن مطرح شد که مهدی کروبی، رييس مجلس در جلسه روز يکشنبه پارلمان شديدا به حکم دادگاه همدان اعتراض کرد و گفت: "مطمئن هستم هيچيک از قضات قوه قضائيه و علما اين حکم را قبول ندارند و با آن موافق نيستند."

 

جمعی از مديران گروههای علمی دانشگاه تربيت مدرس، استعفا کردند

جمعی از مديران گروه​های علمی دانشگاه تربيت مدرس، در اعتراض به حکم دکتر سيد هاشم آغاجری، مدرس گروه تاريخ اين دانشگاه، استعفا کردند.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، در نامه​ی استعفای مديران گروه به دکتر سمنايان، رييس اين دانشگاه، آمده است:« هم​چنان​که استحضار داريد، انجام وظايف علمی پژوهشی، به​ويژه اعمال مديريت در هسته​های علمی که صرفا در سطح تحصيلات تکميلی در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد فعاليت می​کنند، آن هم در دانشگاهی که پرچم​دار فرهنگ انقلاب اسلامی و مولود انقلاب فرهنگی است، به حداقلی از امنيت روحی و فضای علمی احتياج دارد که متاسفانه در حال حاضر با وجود برخوردها و رويه​هايی که تازه​ترين مورد آن را در صدور حکم ناباورانه​ی اخير عليه برادر ارجمندمان جناب آقای دکتر سيد هاشم آغاجری شاهد هستيم، آن را احساس نمی​کنيم.»

در اين نامه هم​چنين آمده است:« نظر به اين​که صدور اين​گونه احکام آن هم عليه کسی که همه​ی وجودش به نحوی آشکار در تعارض اساسی با اين​گونه اتهامات رقم خورده است، نوعی اهانت آشکار و جدی به جامعه​ی دانشگاهی و سرکوب انديشه و نهايتا موجب ياس و نااميدی و احساس عدم امنيت شغلی محسوب می​شود و امکان تعامل علمی با همکاران و دانشجويان را که لازمه​ی مديريت در اين محيط است از ما سلب نموده است، ضمن ابراز ناخوشنودی شديد از اين رويه​ها، استعفای خود را از مسووليت مديريت گروه اعلام می​داريم. اميدواريم با تدابير متخذه از سوی مسوولان محترم نظام، شرايط مساعد برای ايفای وظايف فراهم شود.»